Alapszintű tanácsadás nyújtása
Projekt azonosítója: GVOP - 2.2.1.-2004-12-0017/1.0
Projekt megvalósítása: 2005. március - 2009. július
Összes költség: 38.010.000,- Ft
GVOP 2.2.1. Alapszintű tanácsadás központi program célja volt, hogy a kis- és középvállalkozások minél szélesebb csoportja jusson hozzá a napi működésükhöz szükséges általános alapinformációkhoz olyan módon, hogy az információhoz, ismerethez való hozzájutás ne rójon rájuk jelentős pénzügyi terheket.
A Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) és az annak részét képező Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) célkitűzéseivel összhangban kiemelt kormányzati feladat volt a vállalkozások versenyképességének növelése.
A program keretében az EU csatlakozással megváltozott gazdasági-üzleti környezetben való sikeres működéshez és helytálláshoz nélkülözhetetlen alapinformációk nyújtását a vállalkozásindítástól a stratégiaalkotásig terjedő széles skálán a Helyi Vállalkozói Központok (a továbbiakban HVK-k) biztosították, a területi egyenlőség és országos elérhetőség elve alapján.
Az alapszintű tanácsadás színvonalát és valós szükségleteire alapozott tartalmát a HVK-k szakképzett és regisztrált tanácsadókkal, egységes tanácsadási módszertannal, szektor semleges megközelítéssel és a tanácsadásban részesült ügyfelek elégedettségének mérésével biztosították.
A program közvetlen előzményét a 2002. december 18-án a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (a továbbiakban GKM), a Magyar Vállalkozásfejlesztési Közhasznú Társaság (a továbbiakban MVF Kht.) és a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorciumot alkotó megyei vállalkozásfejlesztési alapítványok, mint csatlakozó szervezetek között létrejött együttműködési megállapodás jelentette.
A programban szereplő alapszintű tanácsadási tevékenység megvalósításával mind a kezdő, mind pedig a már működő vállalkozások sikeres piaci szerepléséhez szükséges alapvető és elmélyültebb információ, ismeret, adat és tudás szélesebb körűvé válásával javultak a vállalkozások piaci helytállási és fejlődési esélyei.
A program elsődleges, közvetlen célja volt a vállalkozások alapvető működéshez, valamint a továbblépéshez szükséges szakma specifikus információk és ismeretek KKV-k közötti elterjesztése, illetve az üzletmenet hatékony megszervezéséhez szükséges tudás szélesebb körűvé tétele.
A program másodlagos, közvetett célja a már működő kis- és középvállalkozások versenyképességének, hatékonyságának növelése, kezdő vállalkozásoknál pedig a túlélési, illetve növekedési esélyek javítása volt.
A tanácsadás területei
- Alapinformációk nyújtása vállalkozások részére
- Vállalkozásindítással kapcsolatos üzleti, pénzügyi, jogi, számviteli alapinformációk nyújtása
- Pályázati tanácsadás
- Tájékoztatás az elérhető oktatási és továbbképzési lehetőségekről
- Információ nyújtása az európai uniós csatlakozás gazdasági vonatkozásai, európai vállalkozásfejlesztési lehetőségek témájában
- Információ nyújtása a vállalkozás számára elérhető hazai és európai uniós pályázati lehetőségekről
- Működő vállalkozás helyzetének áttekintése és az ehhez kapcsolódó fejlesztési (pl. hitelkonstrukciók) jellegű tanácsadási tevékenység Környezeti követelményekről való tájékoztatás nyújtása
- A vállalkozások fejlődése érdekében belföldi, valamint európai uniós pénzügyi forráslehetőségek, támogatási konstrukciók feltérképezése, gyűjtése, feldolgozása és terjesztése a kis- és középvállalkozások körében (forráskombináció tervezés a finanszírozáshoz)
Piac és versenyhelyzet elemzése
- Pályázati ötletek felkutatása, támogatható reális és életképes ötletek projektté formálása, projektgenerálási és tervezési tevékenység
- Megváltozott környezet szerinti piac- és versenyhelyzet elemzése
- Projektgenerálás és tervezés Stratégiai vállalkozásvezetés és marketing koncepció kidolgozása